Obecné zásady stravování

    /// Převzato po dohodě a spolupráci z www.dvabezci.cz /// ...Různých typů diet, doporučovaných zásad a “správných” způsobů jak se stravovat existuje nepřeberné množství. Jak má tedy člověk poznat, které stravování je pro něj tedy vhodné? Popravdě vhodný návod pro člověka jak přesně jíst neexistuje, nenajdete ho napsaný na internetu. Je to z důvodu, že pro každé tělo a každý organismus jsou vhodné trochu jiné potraviny, jiná skladba jídelníčku, jiné porce jídel. Nejdůležitější je tedy začít naslouchat svému tělu, poznávat co vám dělá dobře, z čeho máte energii, po čem nejste unavení a po čem nejrychleji regenerujete. Můžete být vegan, vegetarián, masožravec či můžete vyznávat cokoliv jiného, ale vždy musíte naslouchat svému tělu. Ano všechny potřebné látky můžeme získat z rostlinné stravy a být silní jako Sparťani, ale nemusí to být nejlepší způsob stravování úplně pro všechny, pro někoho je prostě aspoň trochu masa nezbytná pro maximální výkony a zdraví, ale někomu Veganství může 100% vyhovovat. Všem lidem, kteří konzumují denně maso by určitě prospělo omezit tento produkt v jídelníčku a zkusit více rostlinné stravy.

Jsme to co jíme. To se neříká nadarmo. Strava, kterou přijímáme ovlivňuje velmi značným způsobem náš fyzický i psychický stav a výkon, zdraví, imunitu, náladu, pocit štěstí, regeneraci, a znovu náš výkon a téměř vše v našem životě. Strava je prostě jedna z nejdůležitějších věcí, která má vliv na veškeré pochody ve vašem těle a kterou můžete zcela ovlivnit ve vašem životě.


    Samozřejmě existují obecné zásady, kterých bychom se měli držet a mnoho potravin by měli vyřadit všichni lidé. Tyto zásady se  Vám zde budeme snažit objasnit a dále v Receptech budeme přidávat mnoho dobrých, výživných, rozmanitých vyvážených receptů, které podpoří Váš výkon, regeneraci a zdraví. Jen každý si musí najít právě jídla vhodné pro něj, které mu nejen chutnají, ale jsou i v souladu s jeho organismem.

Zásady jak na Sparťanské stravování

Jezte jídlo – tedy opravdové jídlo, ne průmyslově zpracované konglomeráty a polotovary plné chemie a jim podobných ingrediencí, jež jsou našemu organismu „od přírody“ (a přírodě vůbec) na hony vzdálené jako jsou rafinované cukry (jež jsou vskutku „rafinované“), ztužené tuky, rafinovanou bílou mouku (neboť „čím je chleba bělejší, tím dříve budete na prkně“ – viz dnešní problém celosvětově rozšířené celiakie) a celá řada dalších moderních „pochutin z rafinérií…“ Prostě nečerpejte své pohonné hmoty na stejném místě jako auta!
    

Jezte živé jídlo – jídlo, které se přirozeně (a tedy rychle) kazí, neboť jen takovéto potraviny obsahují přirozené plísně a baktérie, jež napomáhají vyvažovat vnitřní prostředí v našem organismu. Našemu vnitřnímu prostředí v organismu jsou naprosto cizí všechny ty chemické emulgátory, stabilizátory, aromatizancia, konzervanty  a další chemikálie.

Jezte jednoduché jídlo – které obsahuje ne více než 5 složek – platí, že čím více ingrediencí balené potraviny obsahují, tím více byly průmyslově zpracovány.

Jezte rostlinné jídlo – o tom, že rostlinné potraviny našemu tělu prospívají (na rozdíl od dnešní nadměrné spotřeby masa), není pochyb, obzvláště pak tzv. zelené zeleniny a hlavně luštěniny. A navíc jsou i méně „nasyceny energií“, kterou má současný člověk přehršle, tzv. v nadbytku a která vede pak k celé řadě civilizačních tělesných a duševních nemocí. Nicméně nikomu neříkáme, že musí absolutně vynechat veškeré maso.

 Jezte domácí jídlo – pokud se stravujete po levných restauracích a závodních vývařovnách, vězte, že za kvalitu se platí - to jenom my, Češi, nechceme utrácet za kvalitu na úkor kvantity – tedy plaťte víc a jezte míň.  Nelze uvařit za málo peněz hodně muziky! V tom případě jsou nejlepší bioprodukty z ověřených biofarem, případně úplně ideální pak z vlastní zahrádky či dvora, vlastnoručně uvařené a „vlastnoústně zkonzumované“ (s dobrými lidmi, jež dotvoří tu pověstnou třešničku na dortu).

Jezte střídmě – v dnešní době platí více než kdy jindy aneb kdo pomalu jede, dále dojede. Podstatu lahůdky tvoří první sousto, ne poslední. Kdo jí méně, více vše vychutná. Vždy se člověk cítí lépe lehce hladový než mírně přejedený!

Jezte pestře – zkuste si někdy sepsat za týden, jak fádní a omezený je náš výběr potravin.

Jezte pravidelně – pouze pravidelnost, tedy i určitý řád a pořádek, a to nejen v jídle, přináší našemu tělu pocit harmonie. Samozřejmě by se zde dalo diskutovat a o prospěšnosti půstů, hladovění a čištění těla, to samozjřemě, ale to je na úplně samostatný článek.

Jezte pomalu – jen tak máte požitek a zážitek z jídla (gurmáni Francouzi či Italové by mohli vyprávět) a jen tak se i dostaví dříve pocit sytosti a tedy sníme méně a cítíme se lépe. Zbytečná je pak otázka: Najedl jsem se k prasknutí? Ale na místě je pak věta: Utišil jsem hlad a pochutnal jsem si!

Jezte v dobrém rozmaru, s dobrými přáteli a u jídelního stolu. Snažte se jíst v klidu (bez stresu) a hlavně s dobrou náladou.

Jezte bez extrémů - v případě, že občas porušíte zásady zdravé životosprávy, tak se nic zásadního nestane, pokud je organismus dostatečně zdravý takovýto exces vykompenzovat. Pokud však je „posvícení“ častěji či organismus nemocný, následky se dostaví dříve či později v podobě nemoci. Dobré je tedy po takovýchto hodech nastolit na několik dní přísnější režim a utáhnout si opasek.

Jezte a dopřejte si, neboť požitek z jídla je jedním z důvodů, proč jíme (nejen kvůli hladu). Takže všeho s mírou…včetně střídmosti!